Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

  Na tym możesz zarobić podczas kryzysu

  Zarabianie na bitcoinie

  Zapewne zastanawiałeś się niejednokrotnie, co stanie się z Twoimi pieniędzmi podczas trwającej pandemii. Czy nie stracisz swojej pracy, czy będziesz mógł dalej swobodnie się rozwijać oraz czy wrócimy do normalności.  Cały artykuł poświęcony będzie tematyce inwestowania podczas kryzysu, natomiast podkreślam, że materiał jest moją subiektywną opinią – nie będący poradą inwestycyjną. Tym samym, nie zachęcam nikogo, bo sam osobiście jestem szaraczkiem który drobne grosze lokuje po różnych źródłach ?

   

  1.0. Bank, skarpeta czy gdzie indziej?

  1.1. Co się zmieniło

  1.2. Bądź mądrzejszy

  2.0. Geopolityka i realny wpływ na Twoją kasę

  2.1. Jak więc zarobić?

  3.0. *dla ambitnych

   

  Gdzie trzymać swoje oszczędności?

  Zawsze trzymałem pieniądze w banku, pamiętam nawet jak kiedyś byłem podekscytowany, że wszędzie płaciłem kartą. Z czasem przestałem całkowicie posługiwać się gotówką na rzecz szybkich płatności kartą. Telefonem, zegarkiem, wszystko i wszędzie. Noszenie portfela ze sobą przestało mieć jakikolwiek sens. Oszczędności trzymałem na osobnym koncie w innym banku, natomiast kasę do życia na bieżącym rachunku.

   

   

  Co się zmieniło?

  Nigdy wcześniej nie miałem takiej potrzeby, natomiast w momencie pierwszego krachu na rynkach (marzec 2020), olśniło mnie do poszperania w internecie oraz znalezienia informacji o sposobach na oszczędzanie pieniędzy. Bardzo szybko dostrzegłem, że moja realna wiedza o prawdziwej ekonomii jest bardzo niska. No nie, jak mogło to tego dojść. Przecież prowadzę firmy oraz założenia staram się więcej kształcić i rozwijać, a tu brak fachowej wiedzy na bardzo ważny temat.

  Zobaczcie, przecież celem czy to pracowania na etacie, czy prowadzenia własnego biznesu jest większy bądź mniejszy zarobek. My pracujemy dla kogoś, wykonujemy pewną pracę, za określone wynagrodzenie. Tyle, że niewiele osób jest tak naprawdę świadomych, od czego wszystko się zaczyna. Gdzie pieniądze powstają, co się później z nimi dzieje, jak trafiają do obiegu czy to, dlaczego płacimy z roku na rok coraz więcej za produkty w sklepach? Połowa osób powie – bo inflacja – bez głębszego wyjaśnienia, natomiast druga, większa połowa powie, że produkty drożeją.

   

   

  Podejdź do tego inaczej

  Pewnie się zastanawiasz, to gdzie dokładnie warto lokować swoje oszczędności. Nie napiszę „trzymaj pieniądze na giełdzie” bo jestem świadom, że wymaga to edukacji inwestycyjnej i że taka rada to nie rada. Z praktycznego punktu widzenia mogę obrać poniższy schemat:

   

  W Polsce od 29 lat były czasy większego lub mniejszego, ale prosperity. Czyli takie, gdzie nasz kraj realnie nie miał dużych kryzysów, takich jak np. po 2008 były na zachodzie europy. Polska w małym stopniu odczuła prawdziwy kryzys względem najbardziej pokrzywdzonych. Teraz się to trochę zmieniło, Polska zaczyna wchodzić w coraz to większą recesję, co skutkować będzie ogólnym kryzysem i spowolnieniem gospodarczym.

   

  Z punktu widzenia inwestycyjnego, Polski złotych w czasach kryzysu lubi się osłabiać względem USD i EUR, co daje nam sygnał do przemyślenia.

   

  Zobaczcie:

  • PLN/EUR w interwale 10 letnim

  wykres euro pln 2020

   

  Zaznaczyłem strzałką moment rozpoczęcia się pandemii covid-19.

   

  • PLN/USD w interwale 10 lat

  wykres dolar to pln

   

  Jakie są wnioski?

  W trudniejszych czasach, gdzie coś się dzieje na świecie, to inwestorzy często uciekają z polskiej złotówki do dolara i euro. Euro poszło już mocno do góry, dolar jeszcze nie. Warto mieć na uwadze wykresy, szczególnie gdy zaliczą spadek w lepszych czasach.

   

   

  Wpływ geopolityki na Twój portfel

   

  Trzymamy się geopolityki w aspekcie inwestowania oraz oszczędzania pieniędzy. Zobacz, mamy polityków, którzy rządzą krajem oraz ludzi, którzy ich wybierają.

   

  Jeśli chcesz być przy władzy – daj społeczeństwu więcej niż inni, traf idealnie w ich target.

  A co z pieniędzmi – zapytał. Skąd one się wezmą?

  A ile potrzebujesz? 

  dodruk pieniądza w polsce

   

  To nie jest tak, że jest określona liczba gotówki w obiegu i liczy się tylko jej cyrkulacja (obrót). Ogólnie państwa na całym świecie w większości masowo drukują nowe pieniądze, które są coraz mniej wartościowe.

  Zobacz na własnym przykładzie. Ciężko zapewne pracujesz, chcesz odkładać na emeryturę i mieć spokojne życie. Nie ma Cię w domu co najmniej połowy dnia, tylko po to, aby dostać papier, który w miliardowej skali jest dodrukowywany i wrzucany przez Państwo do obiegu. On jest coraz mniej warty, dlatego coraz więcej go musisz wydawać.

  Produkty w sklepie nie drożeją same z siebie. To nie jest tak, że jabłko czy ananas stale się polepsza, wręcz przeciwnie. Produkt jakościowo jest coraz gorszy (ale to nie temat do dyskusji) oraz ceny spadają (z uwagi na wyższą konkurencję oraz niższe koszty stworzenia produktu końcowego). Dobija nas poziom inflacji, który w Polsce oficjalnie wynosi już ok. 4,5%, natomiast nieoficjalnie jest mowa o co najmniej 2-krotnie takiej liczbie.

  Tym samym, jesteśmy na podium w Europie. Tak, wygrywamy, niestety poziomem inflacji.

   

   

  Jak więc zarobić w 2021 roku?

  Raz jeszcze powtórzę, nie jestem certyfikowanym doradcą finansowym oraz przekazywana wiedza nie jest poradą inwestycyjną więc nie powinieneś się mnie słuchać.

  Rynek rządzi się swoimi prawami – głównie cyklicznością. Zauważcie, kryzysy co podobną długość czasu (8-12 lat) występują nie bez przyczyny. W tym momencie moim subiektywnym zdaniem dochodzi do rewolucji systemu finansowego. Już nie adaptacji czy ewolucji, tylko całkowitej zmiany systemu.

  Coraz więcej firm zaczyna korzystać z kryptowalut. Największe banki na świecie rozpoczynają właśnie świadczyć usługi dla swoich klientów w zakresie kryptowalut. Ponadto, zaczynają się tworzyć własne coiny (monety), które będą służyły do szybszych i bezpieczniejszych transakcji.

   

  PayPal wchodzi w kryptowaluty

  Kilka dni temu na rynku wyszła informacja, gdzie największy operator płatniczy na świecie, czyli PayPal, umożliwia swoim klientom zakup kryptowalut. Na początek będzie to Bitcoin, Ethereum i Litecoin oraz BitcoinCash.

   

  Co możemy zobaczyć także na wykresie Bitcoina:

  wykres bitcoina 2020 11

   

   

  Ponadto, Bank Centralny rozpoczął pracę nad stworzeniem własnej kryptowaluty, co powinno dać nam do myślenia w kwestii nadchodzących zmian rynku finansowego. Najwięksi inwestorzy zaczynają wchodzić w kryptowaluty, bo widzą w tym ogromny potencjał do wzrostu. To trochę tak, jakby inwestować w akcję Apple czy Google w latach 2005 ?

   

  Każdy powinien wyciągnąć swoje wnioski, moim zdaniem technologia blockchain jest przyszłością i warto się temu przyjrzeć.

   

   

  3. Dla ambitnych *

  Jeśli zmotywował Was ten wpis do nauki o giełdzie, ekonomii (praktycznej) oraz kryptowalutach, pozostawiam poniżej linki, z którym sam systematycznie czerpię dodatkową wiedzę.

   

  https://independenttrader.pl/

  https://jakoszczedzacpieniadze.pl/

  https://www.youtube.com/channel/UCNJhvs1-yagsP9QixA6Nm5A

  https://www.youtube.com/channel/UClf1NZB9mFLnMDiwVWsBi9w

  https://www.youtube.com/channel/UCQpBmjL9kJ768fty4tbqa6Q

   

  Powodzenia! ?

   

   

   

   Podobał Ci się ten artykuł?

   Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

   Dodaj komentarz

   Twój adres email nie zostanie opublikowany.