Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

  Praktyczne sposoby zarządzania swoim czasem

  Praktyczne przykłady zarządzania własnym czasem

   

  Nasz czas jest cenny. Twój czas powinien być mądrze wykorzystywany. Poznaj praktyczne sposoby zarządzania własnym czasem.

  Jak skupić się na najważniejszym, a jednocześnie mieć czas na realizację własnych, życiowych zadań?

   

  W skrócie:

  1.    Najważniejszy punkt dnia

  2.    Osiąganie trybu skupienia (praktyczne sposoby)

  2.1. Wpływ Social Mediów

  2.2. Niewielka zmiana

  2.3. Powiadomienia

  2.4. Test

  3.    Kalendarz czy aplikacja?

  3.1. Randkowanie z mailem

  4.    Podsumowanie

   

   

  Ale ten czas szybko minął… Brzmi znajomo? Czy gdybyś miał możliwość cofnąć się w czasie o 5 lat, podjąłbyś decyzję o innym planowaniu swojego czasu? Przeszłości nie zmienimy, natomiast skupmy się na tym co jest teraz, tak aby nasze codziennie czynności otwierały drogę do realizacji własnych celów i marzeń – poprzez dobre zarządzanie własnym czasem.

   

  1. Co jest najważniejszą rzeczą, którą musisz dziś wykonać?

  Sam lubiłem mieć wypełniony cały kalendarz po brzegi rzeczami, które w 70% nie są pilnymi – na już.

  Metoda, którą wdrożyłem sam i uważam, że jest naprawdę skuteczna to nadawanie ważności poszczególnych zadań.

   

  Zobacz, w pewnych porach dnia masz określoną moc i chęci do robienia poszczególnych zadań. Budząc się rano zazwyczaj wiesz, co będzie od Ciebie wymagało szczególnej uwagi i skupienia.

  Niezależnie, czy pracujesz na etacie i masz określony zakres obowiązków, czy pracujesz dla siebie. Każdego dnia musisz się na czymś skupić, coś przygotować, z kimś porozmawiać, co wymaga szczególnej uwagi i koncentracji.

   

  W odniesieniu do mojego trybu życia, jednego dnia najważniejszą rzeczą jest np. pozyskanie kilku nowych klientów, innego dnia może to być nauka języka, a jeszcze innego – pisanie artykułu na bloga 🙂

   

  Co ważne, każdą czynność zapisz sobie na kartce i powieś w widocznym miejscu, bądź zapisz z wyróżnieniem w kalendarzu.

   

  Dlaczego zauważyłem, że jest to bardzo ważne? Od kilku miesięcy, nie stosując tego planu, zauważyłem, że mój każdy dzień wygląda tak samo. Miałem włączony tzw. tryb domyślny, w którym większość dni może i były całkiem produktywne, natomiast całkowicie pozbawione satysfakcji z odhaczania kolejnych wykonanych zadań.

   

  Samo wdrożenie najważniejszego punktu dnia dało nie tylko świadomość kontrolowania własnego czasu, jak również pozwoliło mieć przeświadczenie, że dana czynność musi być wykonana w 100% efektywnie. Przecież po to jest najważniejszą czynnością dnia.

   

   

  2. Mądrze zarządzaj własnym czasem

  Odciąganie uwagi ludzi to zawód XXI wieku

  Wodujemy wśród oceanów social mediów, telewizji i ciągłej reklamy, które mają za zadanie odciągnąć nas z chłodniejszych wód zwanych naszym życiem, w piękne lazurowe wybrzeża kreowanych przez social media.

   

  Na pierwszy rzut oka, większość z nas jest świadoma tego, ile czasu dziennie spędzają w mediach społecznościowych. Większość uważa, że to kontroluje.

  Nie mam badań. Bazuje wyłącznie na własnych obserwacjach, po których mogę stwierdzić, że w zupełności nie panujemy nad ilością czasu poświęcanemu na obserwowanie życia innych ludzi, zamiast zająć się własnym.

   

   

  2.1. Jak social media wpływają na nasze skupienie?

  Pracujemy, jesteśmy przez kilkanaście minut skupieni na wykonywaniu jakiegoś zadania. Za chwilę przychodzi powiadomienie. Część osób zobaczy od kogo to na zablokowanym ekranie, po tym odłoży telefon.

   

  Tu co prawda została zachwiana koncentracja, natomiast w niewielkim stopniu. Taka osoba musi poświęcić kilka dłuższych minut, aby znów wejść w taki stan skupienia, w jakim była przed powiadomieniem.

   

  Druga część osób weźmie telefon, sprawdzi, czy odpiszę na wiadomość i od razu zostanie na chwilę, sprawdzając także inne media społecznościowe. Często jest to sprawdzane wedle indywidualnego rytuału.

   

  Nie mówię, że odpisywanie na wiadomości, czy oglądanie ciekawych rzeczy, o których powiadomił nas telefon jest złe. Sam korzystam z social mediów, natomiast w innych ustawieniach – o których poniżej. Chodzi mi o to, aby pokazać, w jaki sposób wpływa to na nasze skupienie.

   

   

  2.2. Jaka niewielka zmiana przyniesie nam ogromną różnicę?

  Pobierając aplikację np. Facebooka, Instagrama, czy jakąkolwiek inną, często zezwalamy na wysyłanie nam powiadomień w każdym momencie, jak coś się wydarzy.

   

  Jeśli chcesz zapanować nad własnym skupieniem, a jednocześnie zyskać kilka godzin w ciągu dnia, zmodyfikuj tryb domyślny swojego telefonu.

   

  Wejdź w ustawienia, poszukaj, gdzie są powiadomienia aplikacji i wyłącz je całkowicie.

   

   

  2.3. Dlaczego wyłączenie powiadomień pomaga?

  W dalszym ciągu będziesz korzystał z oceanów rozrywki, natomiast w tym przypadku Ty wybierzesz, czy to jest idealny moment na to.

   

  2.4. Na co należy uważać?

  Na początku możesz mieć takie uczucie, że pracujesz, telefon masz koło siebie i czujesz, że coś Cię omija. Możesz myśleć, że właśnie napisało do Ciebie kilka osób, z którymi chciałbyś bardzo porozmawiać, czy ktoś oznaczył Cię w zdjęciu, które natychmiast chciałbyś zobaczyć. ”Nic bardziej mylnego” (R. Kotarski).

   

  Zrób test na 7 dni. Jeśli po tym czasie uznasz, że wracasz do powiadomień, po prostu je włącz.

  Daj sobie krótki czas na własną ocenę i weryfikacje, czy rzeczywiście Ci to pomoże.

  W moim przypadku znacząco zmniejszyło to częstotliwość korzystania z telefonu. Dla przykładu, w 2019 roku średnia ilość czasu spędzanego dziennie na telefonie wynosiła ok. 4 godziny i 15 minut. Obecnie zamykam dzień do 1 godz. 30 minut, przy czym usunąłem aplikację Facebooka całkowicie, a pozostawiłem jedynie messenger – z wyłączonymi powiadomieniami.

   

  3. W jakiej formie planować swój dzień?

  Podam kilka przykładów z argumentacją, natomiast idealną formę będziesz musiał wybrać sam. Ważne, abyś ogólnie planował swój dzień. Niezależnie od formy będzie to dobry wybór.

   

  Osobiście cenie sobie klasyczny kalendarz, w którym mam ograniczoną ilość miejsca (np. w kalendarzu A5), bo wtedy jestem w stanie skupić się na najważniejszych dla mnie zadaniach.

   

  Jak nie pogubić się w zarządzaniu czasem poprzez taki kalendarz? Pomimo tego, że kartkowy kalendarz nie wyśle nam powiadomienia, są uroki, dla których warto takowy prowadzić.

   

  Praktyczny przykład:

  • 5:20 trening siłownia
  • 9:00 spotkanie zespół (Zoom)
  • Pozyskanie 3 leadów (potencjalnych klientów)
  • Hiszpański (1h)
  • 16:30 Julka żłobek
  • Maile
  • Książka

   

  Zauważcie kolejność. W swoim kalendarzu piszę tylko takie rzeczy, które są ważne i je wyróżniam – są to zazwyczaj punkty, do których realizacji będę potrzebował największej koncentracji.

  Nie wpisuje w kalendarzu zadań typu:

   

  • 4:45 pobudka
  • 8:00 zjeść śniadanie
  • 8:45 sprawdzić maila

  Z jednej prostej przyczyny. Jeżeli mamy za dużo zapisane w kalendarzu, a w szczególności rzeczy, które nie należą do takich, o których się zapomina, możemy mieć wrażenie bycia ciągle zajętym.

   

  Jesteś Tutaj pierwszy raz? Zacznij czytać Tutaj

   

   

  3.1. Dlaczego maile zapisałem na samym dole, bez szczególnego zaznaczenia?

  Jakiś czas temu przestałem randkować również ze swoimi skrzynkami mailowymi. Przed wprowadzeniem w życie innego sposobu zarządzania własnym czasem, skrzynkę mailową miałem włączoną zawsze w stanie czuwania.

   

  Jeśli ktoś napisał maila, ja dosłownie po 5-ciu minutach zacząłem zastanawiać się o odpowiedzi. Zauważyłem także, że ma to negatywny wpływ na skupienie.

   

  Od tamtej pory sprawdzam skrzynki mailowe przed rozpoczęciem dnia pracy – głównie aby sprawdzić, czy np. nie mam ważnego spotkania tego dnia, czy generalnie któraś wiadomość wpłynie na mój kalendarz. Odpowiedzi na maile pozostawiłem na godziny wieczorne, z przyczyn także psychologicznych.

   

  Zobacz, ktoś piszę do Ciebie maila, bo zazwyczaj ma jakąś sprawę. Jeżeli odpiszesz mu po godzinie, znaczy, że nie jesteś teraz zajęty, bądź dajesz nadawcy do zrozumienia, że może ingerować w Twój czas w sposób dowolny.

   

  Zauważyłem, że jeżeli odpisuje za jednym razem na wszystkie maile pod koniec dnia roboczego, po godzinie np. 18-stej, wówczas wszystko to, co było bardzo pilne, okazuje się, że wcale tak pilne nie jest – a dodatkowo, ludzie zaczynają szanować Twój czas. Przemyśl to.

   

  4. Podsumowanie

  Jest wiele dobrych sposobów na zarządzanie własnym czasem, natomiast warto, abyś sprawdził na sobie, które z nich będą odpowiadać Twojemu trybu pracy. Nie warto być w grupie osób, która okłamuje samych siebie, że w pełni wykorzystuje swój czas.

   

  Po wprowadzeniu tych metod będziesz mógł zauważyć, że nagle zaczniesz znajdować czas na wszystko, co dla Ciebie ważne.

   

   

   Podobał Ci się ten artykuł?

   Zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

   Dodaj komentarz

   Twój adres email nie zostanie opublikowany.