Poziom zamożności ludzi w Polsce jest bardzo zróżnicowany, gdyż jedni posiadają wiele dóbr, inni mniej a jeszcze inni niewiele majątku. Jednak podobno bogaty nie jest ten człowiek, który dużo zarabia a ten, który potrafi oszczędzać. Nawet z niewielkich oszczędności powstają spore kapitały zgromadzone w polskiej gotówce, którą w ostatnim czasie ludzie chętnie zamieniają na złoto fizyczne, na dolary amerykańskie i na fizyczne srebro.
Wszystkie trzy metody przechowywania swoich oszczędności przeważnie nie są sposobem na zarobek (choć przy dobrej koniunkturze można również zarobić), lecz są metodą na zabezpieczenie swojego majątku. Złoto inwestycyjne, srebro inwestycyjne oraz waluta Stanów Zjednoczonych, to dziś, jak i zresztą zawsze bywało najpewniejsze sposoby na to, aby w razie zawirowań, których na świecie dziś nie brakuje i w naszym kraju także ich nie brakuje zabezpieczyć swoją przyszłość. Z czego na pierwszy plan, jako zdecydowany lider wysuwa się złoto.
Inwestowanie
Inwestowanie w złoto lub w inne wspomniane wyżej przedmioty nie musi być drastyczne, to znaczy nie ma potrzeby wyprowadzania z gospodarstwa domowego każdej złotówki i biedowania, aby zakupić cenny kruszec. Wystarczy, gdy systematycznie będziemy gromadzić pieniądze, za które co jakiś czas będziemy nabywać złoto inwestycyjne w postaci monet bulionowych lub sztabek złota. Podobnie rzecz się ma ze srebrem a także z dolarami, które w dowolnym momencie możemy nabyć w kantorze.
Złoto
Dziś na aukcjach lub w sklepach jubilerskich stacjonarnych lub internetowych można nabyć złote monety i sztabki o różnej wartości a co za tym idzie w różnej cenie. I niekoniecznie muszą to być duże nominały a nawet dobrze, gdy są mniejsze, bo mniejsze są bardziej praktyczne, w razie sprzedaży lub wymiany na inny towar. I tak nabywać można monety bulionowe już od 0,5 g. lecz moneta zawierająca pół grama jest bardzo maleńka a cenę swoją posiada. W sprzedaży są również monety bulionowe złote 1 gramowe (też niewielkie), monety 1,5 gramowe, albo takie 1/10 uncji, czyli 3 gramowe. Bo złoto fizyczne, czyli czysty kruszec wyrażane jest w uncjach („oz” w skrócie), gdzie 1 uncja, to 30,1 gram czystego złota o próbie 999,9.
Srebro
Jeżeli chodzi o srebro inwestycyjne, to jest ono dużo tańsze od złota (obecnie ponad 80 razy) i dlatego nabywane jest w większych jednostkach, czyli nie w gramach a w uncjach i dana moneta bulionowa srebrna posiada na przykład 1 uncję srebra i kosztuje o wiele procent mniej od monety złotej o podobnej wadze. Na rynku jubilerskim są również monety srebrne mniejsze, jak i dużo większe, czyli takie o wadze kilku uncji, jak na przykład 10 uncji stanowiącej 1 kilogram kruszcu.
Dolary
Dla wielu osób inwestycja w dolary amerykańskie jest tym, z czym czują się najlepiej i dlatego swoje oszczędności niektórzy ludzie sukcesywnie zamieniają w kantorach na dolary. Najczęściej są to banknoty 100 dolarowe i 50 dolarowe, choć zdarzają się i inne.
Dolary są powszechnie znaną i akceptowaną walutą na świecie. Poza tym dolar pełni funkcję transakcyjną, jak również stanowi część stałych rezerw utrzymywanych w bankach centralnych na całym świecie. Drobni inwestorzy wolą mniejsze nominały na wypadek spieniężenia ich na polską walutę.
Rosnąca inflacja w Polsce i niepokój na świecie sprzyja zamianie oszczędności na walutę innego kraju (dolar, euro, frank, funt, jen), jak i na trwałe kruszce. Wśród walut najbardziej popularny i stabilny jest właśnie dolar amerykański. Natomiast wśród drogich kruszców, to złoto a ostatnio także srebro, choć można nabyć także monety z platyny, miedzi, miedzioniklu, czy brązu.
Żyjąc w spółczesnych czasach i będąc przezornym warto posiadać i dolary i złoto, które to dolary są naruszalne w każdej chwili można wymienić je na polską walutę. Natomiast złoto niech będzie inwestycją na przyszłość, czyli niech będzie nietykalne i pozostawione tylko na trudny lub wyjątkowy czas.